HIRSIZLIK ?.....

Aşağa gitmek

HIRSIZLIK ?.....

Mesaj  poseidon87 Bir Paz Tem. 05, 2009 7:34 pm

HIRSIZLIK

155 POLİS İMDAT
HIRSIZLIKLARA KARŞI ÖNLEMLER

a) Evlerinizin birinci, ikinci kat balkon ve pencerelerinin kilitlerinin sağlam ve demir olmasına,
b) Kapılarda çift kilit bulundurup, geceleri kapı arkalarına emniyet zincirin takılmasına,
c) Evlerinizi kısa süreli olarak terk edeceğiniz zaman bilhassa geceleri bir lambanın yanık kalmasına,
d) Apartman kapılarının muntazam ve sağlam olması, gerektiğinde zil tertibatı takılması,
e) Apartman yöneticisi tarafından apartman kapıcısının dikkati çekilerek apartmana giren yabancı şahısların takip altına alınmasına,
f) Sokak lambalarının yanık vaziyette tutulmasına,
g) İşyerinizin kapılarına sağlam kilit takılmasına ve camlarının demirli kepenkler ile muhafaza altına alınmasına,
h) Mahallenizdeki şüpheli şahısları her an 155 numaralı telefona ihbarda bulunmaya,
ı) İşe alacağınız şahıslar hakkında ön bilgi sahibi olmak için geçmişleri hakkında bilgi toplamaya, herhangi bir olay vukuunda en yakın bölge karakoluna bilgi vererek görevli isteyip, olay yerinin incelenmesinin sağlanmasına, görevliler olay yerini tetkik edinceye kadar hadise mahallini muhafaza altına alınmasına,
j) Oto park edildiğinde, oto içersinde ehliyet, ruhsat, para ve kıymetli evrak bulundurulmamasına,
k) Otoların ön ve arka bölümlerinde dışarıdan bakınca ilgi çekici eşyalar bulundurulmamasına,
l) Otolara hırsızlık olaylarına karşı bir önlem olarak alarm tertibatı taktırılmasına özen gösteriniz

HIRSIZLIK TÜRLERİ

Y a n k e s i c i l i k
Belediye ve özel Halk Otobüslerinde, otogarlarda, tren garlarında, havayolları terminalinde, ayrıca pazarlarda, alışveriş yerlerinde, kalabalık arasında dalgınlığınızdan istifade ederek bir veya birden fazla şahıs tarafından ceplerinizden veya çantalarınızdan paralarınızın çalınma olayıdır.
Kalabalık yerlerde dolaşırken daha dikkatli olmak zorundasınız.
T ı r n a k ç ı l ı k
Para bozdurmak için başvuran ve genellikle turist rolü yapan kişilerin kasanızdan veya tezgah üzerine çıkarttığınız paraların içerisinden karıştırmak suretiyle dalgınlığınızdan istifade ederek bir miktar para çalma olayıdır.
M u s l u k ç u l u k
Cami şadırvanlarından abdest almak için askıya asılan ceket ve pardösülerin ceplerinden para çalma olayına Muslukçuluk denir.
F a l c ı l ı k
Çeşitli ihtiyaç beyanıyla ikametgahlarınıza bu ihtiyaçlarını gidermek için gelen bazı bayanların, sizin zaaflarınızdan faydalanarak falınıza bakmak istemesi, falınızın daha iyi çıkabilmesi için mücevherlerinizi kullanmak istemesi ve sizin dalgınlığınızdan istifade ederek bu altınlarınızı çalması olayıdır.
T a v c ı l ı k
Dolandırıcı şahsın herhangi bir vatandaşa yaklaşarak, yurt dışından geldiğini söyleyip, ibadet yerlerini sorduktan sonra kendini dindar tanıtıp parasız kaldığını, üzerinde bulunan değeri düşük altın ve pırlanta görünümündeki maddeleri çok kıymetli göstermek suretiyle para ve mücevherlerini kandırmak suretiyle alması olayına tavcılık denir.
Z a r f ç ı l ı k
İki kişinin, genellikle taşra illerinden gelen vatandaşlara yanaşarak arkadaşlık kurması sonrası, yolda yürürken önceden hazırlanmış üzeri (dışına) para, içerisine kağıt koyarak tomar para haline getirilmiş paketi yere düşürerek yerde bulmuş gibi gösterip ikinci şahsın gelerek çok miktarda para kaybettiğini söyleyip vatandaşın üzerini arayarak ceplerinde bulunan parayı çalma olayına zarfçılık denir.
K a l d ı r ı m c ı l ı k
Alış veriş yapmak için mağazalara giren vatandaşların yanlarında bulunan çantalarını tezgahın üzerine koymaları esnasında, bir başka şahsın vatandaşların dalgınlığından istifade ederek, tezgah üzerine bırakmış oldukları çantalarını çalmaları olayına, ayrıca dükkan sahiplerinin teşhir için dükkan önlerine veya tezgah üzerine koymuş oldukları mallarının dalgınlıklarından istifade edilerek bir başka şahıs tarafından çalınması olayına da kaldırımcılık denir.
D o l a n d ı r ı c ı l ı k
Sizin saflığınızdan ve iyi niyetinizden istifade ederek hile ve desise (oyun, düzen, hile, entrika) ile para ve eşyalarınızın alınması dolandırıcılıktır.
1) Bankalara Postahanelere veya Vergi Dairelerine para yatırmanıza yardımcı olacağını söyleyip parayı elinizden aldıktan sonra, sizi de pul almak için yanından uzaklaştırmak isteyen bu kötü niyetli kişiye güvenmeyin.
2) Bilhassa siz emekli şahıslar, bankadan ikramiyelerini alıp, giderken önünüze geçerek bankada görevli olduğunu, yanlış ödeme yapıldığını, paranın eksik kalan kısmını ödemesi için bankaya davet eden ve sizi pul almaya göndermeye çalışan bu kişilere inanmayın.
3) Dükkanınıza gelerek bozuk para ihtiyacınızın olup olmadığını soran, kötü niyetli kişiye inanmayın. kendilerinin doktor ya da hastanede görevli olduğunu söyleyerek sizi ücretsiz tedavi ettireceğini belirtip para isteyen kişi veya kişilere inanmayın.
4) Kendilerini Gümrük Muhafaza Memuru olarak tanıtıp, gümrükten ucuz fiyatla mal alacağını vaad eden şahıslara inanmayıyn.
D ı z d ı z c ı l ı k
Basit makineler ile veya günümüzün teknik imkanlarıyla fazla özenilmeden kağıtlara basılan paraların kullanılmasıdır.
S ö ğ ü ş c ü l ü k
Kadın veya erkek bulmak vaadiyle belirli yerlere götürülen şahıslara uygulanan bir yankesicilik türüdür. Bu gibi durumlarda fiili livata halinde üçüncü bir şahıs tarafından cepten paranın alınması veya herhangi bir kadınla cinsi münasebet halinde üçüncü bir şahsın gelerek mevcut durumu etrafa yayacağını söyleyerek tehditle para alması olayıdır.
K e s k i n c i l i k
Bilhassa kalabalık yerlerde, otobüs duraklarında bekleyen şahısların ceplerinin jiletle kesilerek paranın alınması olayıdır.
avatar
poseidon87

Mesaj Sayısı : 287
Kayıt tarihi : 03/07/09
Yaş : 30
Nerden : ADANA

Kullanıcı profilini gör http://demonsofhell.roomforum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz