KURBAĞALARDA ÜREME

Aşağa gitmek

KURBAĞALARDA ÜREME

Mesaj  poseidon87 Bir Paz Tem. 05, 2009 8:07 pm

KURBAĞALARDA ÜREME

Dünyadaki bir çok çeşit kurbağa cinsini göz önünde tutarsak üreme zamanlarını Şubat-Temmuz ayları arasındaki zaman olarak söyleyebiliriz. Genellikle üreme zamanında bitkisi çok olan temiz sulara girerler. Bir defada 800-1000 kadar yumurta bırakabilirler.Aşağıdaki yazıda çeşitli Kurbağa cinslerinin üreme şekilleri hakkında bilgi alabileceksiniz.


Pek çok kişi kurbağaların sadece küçük yumurtalardan çıkan "iribaş" adlı yavruların gelişmesi yoluyla çoğaldıklarını zanneder. Oysa öyle kurbağa türleri vardır ki üreme şekilleri çok daha şaşırtıcıdır.

Kurbağalar çok farklı çevrelerde yasayabilecek özelliklerde yaratılmışlardır. Dolayısıyla Antartika dışında tüm kıtalarda hayat sürebilirler: Çöllerde ormanlarda çayırlarda ve hatta yükseklikleri 5000 metreyi aşan Himalaya ve And Dağları'nda bile yaşayan kurbağa türleri vardır. En bol bulundukları yerler ise tropikal bölgelerdir. 2 kilometrekarelik bir yağmur ormanı parçasında yaklaşık 40 farklı türde kurbağaya rastlanmıştır.

Kurbağaların bazı türlerinde yalnız erkekler bazı türlerinde yalnız dişiler bazı türlerinde de her ikisi birden yavrulara bekçilik eder. Costa Rica'nın "Küçük Ok Zehirli Kurbağaları"nın erkekleri yumurtaların başlarında onlar çatlayana kadar 10-12 gün bekçilik yapar. Dünyaya gelen iribaşlar olağanüstü bir çaba gösterip dişinin sırtına tırmanır ve annenin sırtına adeta kaynaşmışçasına tutunurlar. Yavruların tutunma işi tamamlanınca dişi kurbağa ormanda yer alan Bromelia türündeki ağaçlardan birine tırmanır. Bu ağacın havaya bakan açıklıklarında kadeh şeklinde çiçekler mevcuttur. Çiçeklerin içi ise su doludur. Anne kurbağa bu çiçeklere ulaşınca yavrularını çiçeğin içine bırakır. Yavrular artık burada güvenle büyüyecektir. Ancak bu su birikintisinde yavruların beslenmesini sağlayacak herhangi bir yiyecek yoktur. Bu nedenle anne kurbağa yavruların erişkin hale gelebilmesi için gerekli olan 6 hafta boyunca sık sık su birikintisine uğrayarak döllenmemiş bir yumurta bırakır. İribaşlar protein ve karbonhidrat yönünden hayli zengin olan bu yumurtayı yiyerek beslenir.
avatar
poseidon87

Mesaj Sayısı : 287
Kayıt tarihi : 03/07/09
Yaş : 30
Nerden : ADANA

Kullanıcı profilini gör http://demonsofhell.roomforum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz