ORMAN YANGINLARI

Aşağa gitmek

ORMAN YANGINLARI

Mesaj  poseidon87 Bir Ptsi Tem. 06, 2009 12:18 pm

Bize tüm güzelliğini armağan eden, gölgesinde dinlendiğimiz, evimizin eşiğini,evlatlarımızın beşiğini ondan aldığımız ormanlarımızın yaz aylarında cayır cayır yandığını duymak hepimizi derinden üzer. Özellikle yaz aylarında medya organlarında gördüğümüz orman yangını görüntüleri bizleri kasvetli bir havaya sokar ve dehşete kapılırız.
Hepimiz; bu orman yangınlarında yanan alanın büyüklüğü, yangına müdahalede eden helikopter ve diğer hava araçlarının sayısı ve yakılma nedeninin kasıt olup olamayacağı ile ilgilenirken birileri de Ülkemizde bu yangınlarla mücadele eden kurum ve kuruluşların yetersizliğini günlerce anlatır yayın organlarında.Hepte gündemde tutulan konular genellikle yangın söndürme helikopter ve uçaklarının sayılarının yetersiz olduğu veya ilgililerin yangına müdahalede geç kaldığı hususlarıdır.
Kimileri bu konuda tam bir uzman ve yol göstericidir.Olmazsa olmaz türündeki görüşlerini günlerce anlatır kamuoyunda.Bunlardan en çok duyduğum,sanki orman yangınlarını sadece bu hava araçları söndürüyormuş gibi Devletimizin çok sayıda uçak ve helikopter satın alması gerektiği yönündeki görüşlerdir.Bu araçlar satın alınırsa bu iş kökünden halledilmiş olacak,bir daha yangın çıkmayacak ve etkin müdahale yapılmış olacaktır.
Oysa ki;Orman yangınlarının çıkmasında en önemli etken insandır.Orman Yangınları ile Mücadele organizasyonunun temel unsuru da insandır. Türkiye’de çıkan orman yangınlarının %95’i insan kaynaklıdır.Çıkan Orman Yangınlarını söndüren de bu organizasyondaki bilgili ve deneyimli ormancılar ile bu işte canları pahasına çalışan yangıncılardır.Orman yangınlarının önlenmesinde ve söndürülmesindeki en önemli unsurun insan olduğu hiç unutulmamalıdır.
Orman Yangınlarının çıkmaması için önlem almak,orman yangınlarını söndürmekten daha ucuz ve etkin bir yöntemdir.Orman Yangınlarının çıkmasına asıl etken insan olduğuna göre, insanları tedbirli olmaları ve yaz aylarında konulan yasaklara uymaları konusunda eğitmek gereklidir.İnsanımıza ormanı sevdirmek ve onu nasıl koruyacağını öğretmek yeterlidir.Çünkü insan sevmediği ve nasıl koruyacağını bilmediği bir şeyi koruyamaz.
Kaldı ki Orman Yangını bir afettir.Ormanlarımız hepimizin sağlığının teminatıdır.Yangın çıktığında söndürmede kullanılan araç ve gereçler elbette önemlidir.Söndürme işinde çok seri hareket etmek,teknolojiyi kullanmak tabi ki çok önemlidir.Yangın Ekipleriniz de olmalı,Arazözleriniz de, Helikopterleriniz de.Ama yangınlarda arazi şartlarında bazen helikopter teknik yetersizliğinden hiçbir işinize yaramayabilir, bazen arazöz işinize yaramayabilir, bazen de ekipler zor şartlar altında çalışamayabilir.Yangın her türlü arazi şartlarında çıkabilir.Sizin organizasyonunuza göre orman yangını çıkmaz.Siz şartlara göre organize olursunuz..Önemli olan orman yangınlarında söndürme işlerinde neyi nerede kullanacağınızı iyi bilmektir.Ülkemizde de bu konuda çok bilgili ve tecrübeli ormancılar bulunduğu unutulmamalıdır.
Medya organlarında,yangınların önlenememesine sebep olarak sadece hava araçlarının eksikliğini göstermek ve bunlar olduğunda sorunun çözüleceğini söylemek büyük bir yanılgıdır.
Sizce, bu durum yangınları söndürme uğruna şehitler vermiş,orman yangınlarında özveri ile canları pahasına çalışan,yangına giderken geri döneceğinin bir garantisi olmayan ormancılara ve ekiplerine haksızlık olmuyor mu?
YANGIN ÇIKIŞ SEBEPLERİ
Dikkatsizlik ve ihmal örnekleri;Ormana sönmemiş sigara, kibrit atılması,
Anız yakılması, zeytin altındaki otların yakılması gibi tarım alanlarında istenmeyen otların yakılarak temizlenmesi sırasında,
Çocukların ormanda ateşle oynamaları,
Orman içinde ve kenarında çöplerin yakılarak imha edilmesi sırasında,
Ormana sönmemiş sigara, kibrit atılması,
Arı kovanlarının tütsülenmesinde kullanılan ateşin ormana söndürülmeden atılması,
Piknik amacıyla, yemek pişirmek su ısıtmak amacıyla yakılan ve terk edilen ateşlerden,
PVC boruların ateş yakılarak ısıtılması sırasında,
Ateşli silah tatbikatları sırasında, havai fişeklerin ormana düşmesiyle,
Elektrik tellerinin kopmasıyla, bakımsız trafoların çıkardığı kıvılcımlardan,
Yol ve benzeri inşaatlarda patlayıcı maddeleri ateşleyecek fitilin otları tutuşturmasıyla,
Kireç ve kömür ocaklarının yakılması sırasında,
Trafik kazalarında yanan araçlardan,

Kasıt Örnekleri;
Terör amacıyla ormanların yakılması,
Yerleşim yeri, tarla otlak kazanmak gayesiyle,
Orman idaresine kızgınlık,
Ormanda yapılan kanunsuz işleri ört bas etmek,
Başka tarla sahibini zor durumda bırakmak,
Yabani hayvanları uzaklaştırmak,
İş temin etmek amacıyla (üretim, ağaçlandırma)
Yol Yaptırmak amacıyla,
avatar
poseidon87

Mesaj Sayısı : 287
Kayıt tarihi : 03/07/09
Yaş : 30
Nerden : ADANA

Kullanıcı profilini gör http://demonsofhell.roomforum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz