ESKİ VE YENİ MESLEKLER

Aşağa gitmek

ESKİ VE YENİ MESLEKLER

Mesaj  poseidon87 Bir Ptsi Tem. 06, 2009 1:07 pm

Mestçi
Kundura ya da pabucun içine giyilen yumuşak ayakkabıya mest denirdi. Değişik türleri vardı. Devenin ayak derisinden yapılanına deve mesti, yandan kopçalısına serhatlı mest denirdi. İç mekanların temiz tutulması, mest giymeyi gerektiriyordu. Mestçi esnafı ayak ölçüsüne göre çalışırdı.

Sayacı
Saya, ayakkabının yumuşak olan üst bölümü yani yüzüydü. Eskiden halk dilinde, evlerin giriş kısmında ayakkabıların çıkarıldığı veya konduğu ufak bölüme de saya denirdi. Zamanla ayakkabı anlamında kullanılmaya başlandı. Sayacı, dünün ayakkabıcısıydı. Yaygın bir zanaattı. Geniş bir müşteri kitlesine hitap ederdi.

Rençber
Rençber, ilk evrelerde çiftçi anlamına geliyordu. Ancak kentleşmeyle birlikte bugün ırgat diye nitelenebilecek birçok işi üstlendi. Tarla, bahçe, yapı vb. yerlerde kazma, taş ve toprak taşıma gibi işleri yapan gündelikçi, amele ve ırgat, o günlerin rençberleriydi.

Sepetçi
Plastikten önce su geçirmez kaplar topraktan ya da bakırdan yapılır, diğerleri saz, kamış ya da ince dallardan örülürdü. Genellikle sapı olan, yiyecek ve eşya taşımak için kullanılan bu tür kapları sepetçi örerdi. Sepet hamalı, genellikle pazar yapanların sebze-mevyesini sırtındaki sepetle eve taşırdı. Sepet kimi zaman bavul yerine de kullanılırdı.

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK:
Tarım, çevre, sağlık alanlarında çalışıyorlar. Hem devlette hem de özel sektörde çok rahatlıkla iş bulma imkânları var. Bu bölümde okuyanlar, bugün imkansız gibi gözüken bir çok mucizeyi gerçekleştirebilecekler. Bir kolunuz mu yok, sorun değil. Genetikçiler sayesinde bakkaldan ekmek alır gibi, gen dükkânlarından da kol alabileceksiniz.

Ya da çok utandığınız ve kurtulmak istediğiniz bir fobiniz mi var? Sorun değil gen mühendisine gidin, bu fobiye neden olan geninizi değiştirsin (Meslekler: Tam magazin havası).

100, 300, 500 ya da daha fazla. Ne kadar yaşamak isterdiniz? Genetikçilere istediğiniz miktar da hayat ısmarlayın. ( Şunu unutmayın! Ismarlanan hayatlar da, trafik kazası, deprem vs. gibi afet ya da kazaların olmayacağı garanti edilmiyor.) (Meslekler: Basınımızın incileridir. Bize ait değildir).

GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI:
“G.İ.T.” Yaratıcılığı teknoloji ile buluşturan harika çocukların işi. Sizin oğlan sürekli elinde ip ve şişlerle dolaşıyorsa ne var bunda. Belki de yeni piyasaya çıkacak olan parfüm şişesi için kılıf örüyor. Mutfakta tencere tabak ne varsa yerde ve sizin kız mutfak eşyalarından acayip gürültüler çıkarıyorsa, ne var bunda. Aaaa! Haberiniz yok mu? Sizin kız Kristal Elma Ödülü alan reklamın jeneriğini, kostümünü ve tasarımını yaptı.

ULUSLARARASI FİNANSÇI:
Uluslararası piyasalardan finans kaynakları sağlayan ve verimli yatırımlara dönüştüren kişi. Korkmayın kara para aklamıyor. Global dünyanın parası ile iş yapıyor.

ELEKTRONİK GAZETECİLİK
: Bu yazıyı şimdi okuyorsanız, zaten elektronik gazeteciler ve gazetelerle tanışmışsınızdır demek. Fakat burada değişecek olan şey, gazete sayfalarını fareyle tıklayarak okumayacaksınız. Üç boyutlu elektronik gazetenizi elle çevirme imkânına dahi sahip olabileceksiniz. Hatta ve hatta köşe yazarı, bir hamlenizle yazısını size okuyacak.
avatar
poseidon87

Mesaj Sayısı : 287
Kayıt tarihi : 03/07/09
Yaş : 30
Nerden : ADANA

Kullanıcı profilini gör http://demonsofhell.roomforum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz