ARŞİMET PRENSİBİ

Aşağa gitmek

ARŞİMET PRENSİBİ

Mesaj  poseidon87 Bir Paz Tem. 05, 2009 5:53 pm

Arşimet (Archimedes) (M.Ö.278-M.Ö.212)
Arşimet M.Ö 278de Syrakusa’da doğmuştur. Dünyaya gelmiş geçmiş en büyük üç bilim adamından biri olarak gösterilir. Matematikçi, fizikçi ve filozof olan Arşimet bu alanlarda bir çok başarıya adım atmıştır. İskenderiyede bulunduğu sıralarda keşfettiği Mısırdaki Arşimet Vidası’ndan halen bugün bile su çıkartılıyor. Bu vida, eğimli olarak dönen halka boru şeklindedir.Bu düzenek yüzyıllarca, madencilik, gemicilik ve tarım gibi pek çok alanda kullanıldığı gibi, günümüzde de halen kullanılmaktadır.
Arşimetin mekanik alanında yapmış olduğu en büyük buluşlar arasında bileşik makaralar, sonsuz vidalar, hidrolik vidalar ve yakan aynalar söylenebilir. Bunlarla ilgi bir eser bırakmamış ama matematiğin geometri alanında, fiziğin statik ve hidrostatik konularında bir çok eser bırakmıştır.
Geometriye yapmış olduğu en büyük katkı, ilk kez, bir dairenin çevresinin çapına oranını(pi sayısını) çok küçük bir hatayla hesaplaması; silindir ve diğer geometrik şekillerin alan ve hacimlerinin nasıl hesaplandığını göstermesidir. Eğri yüzeylerin alanlarını bulmak için de bazı yöntemler geliştirmiştir.
Arşimetin en büyük çalışmalarından bir tanesi de denge prensiplerini ortaya koymasıdır ve bunu ilk kez açıklayan da kendisidir. Arşimet, Yunanlılara kaldıraç kavramını anlatırken, " Bana bir kaldıraç verin, bir de onu dayayacağım bir yer gösterin, Dünyayı yerinden oynatayım" demiş.
Arşimet daha sonra Dünyaya kendisini tanıtan buluşunu yapmıştır yani sıvıların dengesi kanunu bulmuştur (sıvıların kaldırma kuvveti). Bu buluşu hakkında birçok rivayet vardır. Bir rivayete göre; bir gün Kral İkinci Hieron yeni bir taç ister. Kral kuyumcusunu çağırır. Kuyumcuya kendisine saf altından bir taç yapmasını buyurur. Taç hazırlanıp kendisine sunulduğunda yaptırmış olduğu altın tacın içine kuyumcunun gümüş karıştırdığından kuşkulanır ve Arşimet’ten bu tacın, ona bir zarar vermeden, saf altın olup olmadığını, kuyumcunun sahtekarlık yaparak ona daha değersiz bir maden katıp katmadığını ortaya çıkarmasını ister. Altının ilginç bir özelliği vardır. Ne kadar öteki metallerle karışırsa karışsın kendi rengini, parlaklığını korur. Bugün, altın takılar saf altın değildir. Bu karışım, takının daha sağlam olmasını sağlar. Ama karışım kesinlikle saf altın görünüşüne sahiptir. Arşimet eğer tacın boşlukta kapladığı alanı, yani hacmini bulursa bu sorunu çözeceğini düşünmüştür. Çünkü farklı maddeler, aynı ağırlıkta; fakat değişik hacimde olabilirler. Taç saf altındansa hacminin farklı, altından başka metalleri de içeriyorsa hacminin farklı olacağını biliyordu. Çok düşünmüş olmasına rağmen sorunu bir türlü çözemeyen Arşimet, yıkanmak için bir hamama gittiğinde, orada banyo teknesine oturduğu sırada, teknenin üstünden akıp giden suyun miktarının bedeninin suya dalan bölümünün hacmine eşit olduğu dikkatini çekti. Birden taç gibi katı bir maddenin hacminin bu yöntemle ölçülebileceğini keşfetti.

Evangelista Torricelli (okunuşu: Evancelista Torriçelli ) (d. 15 Ekim 1608, Feanza-İtalya - ö. 5 Ekim 1647, Floransa) Açık hava basıncı üzerine yaptığı deneyleriyle tanınan İtalyan fizik ve matematik bilgini.
Çocukluğunda matematiğe olan merakıyla dikkatleri çekti. 1627'de Roma'ya giderek, hidrolik biliminin kurucusu ve Galilei'nin talebesi olan Benedetto Castelli ile birlikte çalıştı. 1641'de Galilei ile mektuplaşmaya başladı. Aynı sene, Castelli nin tavsiyesi üzerine Galilei, Torricelli'yi Tuscany'ye davet etti. Galilei ile görüştükten birkaç hafta sonra, Galilei ölünce, Tuscany büyük dükü Torricelli'yi onun makamına tayin etti. 1644 yılında geometri ve mekanik üzerinde bir kitap yayınladı. Matematik sahasında mühim bir boşluğu dolduran bu kitapta aynı zamanda Galilei'nin mekanik üzerindeki ilk çalışması, birbirine bağlı cisimlerin ortak ağırlık merkezleri aşağıya doğru hareket ederken, ani hareket edebilecekleri prensibi bir neticeye bağlanıyordu. Torricelli, bu çalışmalarını yaparken açık hava basıncı üzerindeki deneylerinde de devam etti. Basınçtan faydalanarak, civa doldurulmuş tüplerle yaptığı deneyler neticesinde, deniz seviyesinde 1cm²ye düşen basıncı 1033 gr/cm² olarak tespit etti. Geometri ve mekanik alanındaki fikirlerini ise ilk önceleri kimse önemsemedi. Torricelli aynı zamanda hocası Galileİ'nin teleskobunu ve kendi mikroskobunu geliştirmeye uğraştı.
1643'de Torricelli, hava basıncını ölçmek için [cıva]]lı barometre denilen cihazı icat etti.
"http://tr.wikipedia.org/wiki/Evangelista_Torricelli"'dan alındı
avatar
poseidon87

Mesaj Sayısı : 287
Kayıt tarihi : 03/07/09
Yaş : 30
Nerden : ADANA

Kullanıcı profilini gör http://demonsofhell.roomforum.com/

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz